Menu

معنای طراحی سایت اختصاصی چیست؟

طراحی سایت اختصاصی – طراحی سایت اختصاصی چیست –

افراد زیادی در این زمینه تماس گرفته اند که آیا وب سایتی که به صورت اختصاصی طراحی نشود یعنی این که اون وب سایت مختص ما نیست و می توان آن سایت را به شخص دیگری نیز واگذار کرد؟ قطعا خیر !

فرض کنید شما قصد طراحی سایت فروشگاهی دارید، تمامی وب سایت های فروشگاهی از لحاظ امکانات تقریبا شبیه هم هستند مگر اینکه شما ایده خاصی یا امکانات خاصی داشته باشید که بخواهید آن ها را هم به فروشگاه خود اضافه کنید.

منظور از طراحی سایت اختصاصی چیست

این که شرکت تمامی کدهای لازم برای برپایی این فروشگاه را نوشته و به عنوان محصول اختصاصی که هیچ شرکت دیگری این کدها را در اختیار ندارد به مشتریان خود ارائه می دهد که شاید امری منطقی نیز باشد چرا که با همون گروه نوشتن دوباره کدها تقریبا تکرار مکررات خواهد بود.

طراحی سایت اختصاصی
طراحی سایت اختصاصی

اگر وب سایت درخواستی شما از جمله سایت هایی باشد که قبلا برنامه نویسی اختصاصی آن صورت گرفته، تقریبا می توان گفت تنها کاری که انجام می شود طراحی قالب برای این سیستم فروشگاهی اختصاصی می باشد. اما فرض کنید قصد طراحی سایتی  دارید که ایده آن نو بوده و تا به حال مشابه آن را هیچ شرکتی انجام نداده است، در این حالت طراحی اختصاصی یعنی این که سایت شما از ۰ تا ۱۰۰ برای شما و با توجه به ایده شما برنامه نویسی خواهد شد.

در حالت کلی  طراحی سایت به صورت اختصاصی یعنی این که کدهایی که وب سایت شما با آن راه اندازی خواهد شد مختص اون شرکت بوده و در دسترس شرکت یا گروه دیگری نیست.

معنای طراحی سایت مبتنی بر سیستم های مدیریت محتوا و یا سیستم های آماده چیست ؟

در طراحی مبتنی بر سیستم های مدیریت محتوا (CMS) مثل وردپرس، جوملا، دروپال و … و یا مثلا سیستم های فروشگاهی مثل ووکامرس، اپن کارت، مجنتو، پرستاشاپ و … شرکت های دیگر همه چیز را از صفر برنامه نویسی نمی کنند و علت به وجود امدن همچنین سیستم هایی هم همین هست که دیگر برنامه نویسان و شرکت ها بتوانند به راحتی با توجه به خواسته هایشان این سیستم ها را ارتقا داده و در نهایت سایت مورد نظر را طراحی نمایند. در ادامه مطلب به منظور راحتی از این سیستم ها با عنوان سیستم های جهانی یاد خواهم کرد. در این حالت نیز تقریبا کاری که انجام می شود این هست که قالب اختصاصی برای سیستم مورد نظر نوشته می شود.

کاربری که وارد سایت می شود (کاربر عادی) هیچ تفاوتی بین یک طراحی اختصاصی سایت و طراحی که از طریق سیستم های جهانی صورت می گیرد احساس نخواهد کرد و این اختصاصی بودن و یا غیر اختصاصی بودن تقریبا می توان گفت مربوط به Backend (باطن سایت) می باشد. تمام کارها و امکاناتی که بتوان در طراحی سایت اختصاصی لحاظ کرد در طراحی سایت مبتنی بر سیستم های نیز می توان انجام داد و بر عکس.

طراحی سایت اختصاصی چیست
طراحی سایت اختصاصی چیست

مقایسه طراحی سایت اختصاصی با طراحی سایت مبتنی بر سیستم های جهانی

چرا بعضی از شرکت ها طراحی سایت به صورت اختصاصی را توصیه می کنند و برخی از شرکت ها طراحی سایت مبتنی بر سیستم های جهانی ؟ چرا بعضی از شرکت ها به بدگویی در مورد سیستم های جهانی می پردازند و بالعکس ؟ چرا معمولا شاهد دیدگاهی منصفانه بین این دو حالت نیستیم ؟

اجازه بدهید برای پاسخ به این سوالات، این مسئله را از چند تقطه نظر بررسی نماییم:

امنیت وب سایت طراحی شده یکی از مهم ترین معیارهایی است که باید به آن توجه کرد. افراد بسیار زیادی ادعای امنیت پایین سیستم های جهانی را دارند، آیا این ادعا صحیح است ؟ افراد زیادی هم مدعی این هستند که طراحی سایت اختصاصی امنیت بسیار بالایی دارد، این ادعا تا حدی می تواند صحیح باشد؟

به عنوان مثال

وردپرس که یکی از سیستم های مدیریت محتواست را در نظر می گیریم. شرکت ها معروف بسیار زیادی در دنیا وجود دارند که از وردپرس در طراحی سایت استفاده کرده اند به عنوان مثال : NASA ، CNN ، TED ، Harvard University ،  Forbes ، Play Station ، Sony ، Ebay ، Facebook ، Mozilla ، LinkedIn، Mercedes Benz  و … اشاره نمود.

همه این وب سایت هایی که به آن ها اشاره شد نیز امنیت پایینی دارند؟ به نظر شما یک سیستم ضعیف با امنیت پایین می تواند به این اندازه در دنیا شناخته شده و پس از سال ها محبوب باقی بماند؟ به نظر شما این ادعا ضعف نمی تواند به گونه ای غرض ورزی یا ضعف شرکت ها در استفاده درست از این سیستم ها باشد ؟

علت این که برخی ها با مسئله کم امن بودن این سیستم ها مواجه هستند استفاده از قالب های غیراستاندارد و نال شده، استفاده از افزونه های غیر استاندارد و دارای حفره های امنیتی و… می باشد.

اگر در طراحی وب سایت شما از قالب و افزونه های استاندارد شود، اگر شرکتی که طراحی سایت شما را انجام می دهد به نکات تخصصی مورد نیاز در طراحی دقت نماید، مطمئن باشید مشکلی  در این زمینه نخواهید داشت.

یکی از مهمترین مسئله ها در زمینه امنیت وب سایت، به روز بودن می باشد.

پس در طراحی سایت حتما به این امر توجه فرمایید. زبان های برنامه نویسی، فریمورک های زیر مجموعه و … هر ساله به روزرسانی می شوند، ایرادات و باگ های آن ها حل شده و قابلیت های زیادی به آن ها اضافه می گردد.

یکی از مهمترین برتری این سیستم های جهانی سهولت در به روزرسانی آن ها می باشد. مسئله ای که در طراحی سایت اختصاصی چندان به آن توجه نمی شود.

مسئله امنیت در سیستم های جهانی به این علت مورد توجه قرار گرفته اند که اکثر این سیستم ها متن باز بوده و همه می توانند در سراسر دنیا به صورت رایگان آن ها را دانلود کرده و به بررسی کدهای آن ها بپردازند. حفظ امنیت در این شرایط مسئله بسیار سختی بوده و نشان دهنده قدرت این سیستم ها می باشد. وب سایت شما چه به صورت اختصاصی طراحی گردد و چه از سیستم های جهانی استفاده شود اگر نکات تخصصی مربوطه به درستی رعایت شوند ، بدون شک وب سایتی ایده آل خواهید داشت.

طراحی سایت اختصاصی چیست
طراحی سایت اختصاصی چیست

منظور از طراحی اختصاصی سایت چیست؟

خیلی از تبلیغاتی که در زمینه طراحی سایت داده می شود عمدتا با این جمله شروع می شود که شرکت ما یا گروه ما سایت شما را بصورت اختصاصی طراحی میکند! خب منظور از این جمله چیست؟ یا بطور کل برای راه اندازی یک سایت بصورت اختصاصی از چه مسیری باید جلو برویم!!

توجه کنید برای طراحی وب سایت ها یا باید از سیستم های مدیریت محتوا یا به اختصار cms استفاده کنیم یا سایت را به شکل اختصاصی طراحی کنیم. در ادامه به معرفی این دو حالت و مزایا و معایب آن خواهیم پرداخت.

سایتهای مدیریت محتوا (cms)

از مزایای این وب سایت ها شکیل بودن. نزدیک بودن به ایده مشتری قابل توسعه یافتن و از همه مهم تر ارزانی و هزینه کم این نوع سایتها می باشد که برای سفارشهایی که مشتری انتظارات خاصی از سایت ندارد پیشنهاد می شود نکته مهم در این زمینه نوع پیاده سازی سیستم های مدیریت محتوا می باشد که شرکت پدیده عمدتا از قالبهای اختصاصی یا قالبهای سفارشی استفاده می کند.

اما در مقابل نکته منفی این سیستم ها مساله خواست و نیاز مشتری می باشد که با توجه به محدودیت cms در ارائه آن. برای پیاده سازی ایده های جدید و درخواست های خاص (مثل پیاده سازی موتور جستجوگر) این نوع سیستم توصیه نمی شود. برای دیدن نمونه کارهای شرکت پدیده در این زمینه به صفحه اصلی مراجعه کنید.

سایتهای اختصاصی از پایه

همانطور که از نام این وب سایت ها مشخص است این نوع وب سایتها از همان اول بر پایه نیاز مشتری چه از لحاظ گرافیکی و چه از نظر پیاده سازی پی ریزی می شود. نکته مدنظر در پیاده سازی وب سایت های اختصاصی استفاده نکردن از cms می باشد یعنی تمام سایت از اول بصورت اختصاصی برای مشتری برنامه نویسی می شود آنچه مشخص است با توجه به گستردگی کار تهیه این نوع سایتها کار یک نفر یا دو نفر به تنهایی نمی باشد!

و حتما باید از افراد کار کشته و تیمی برای پیاده سازی استفاده نمود. مزایای این سایت ها اختصاصی چیست بودن و تناسب 99 درصدی با نوع نیاز مشتری از هر لحاظ می باشد و تنها نکته منفی این نوع در این است که با توجه به استفاده از تعداد نفرات بالا و صرف وقت و هزینه زیاد برای شرکت تهیه کننده بالطبع مشتری هزینه بیشتری برای داشتن این نوع سیستم ها باید بپردازد که صد البته در صورت داشتن ایده نو برگشت چند ده برابری آن برای مشتری اتفاق می افتد. اکثر سایتهای پردرآمد از طراحی های  اختصاصی استفاده می کنند.

خدمات آرین پارس وب

با توجه به استفاده از بهتربن برنامه نویسان کشور این شرکت برای پیاده سازی این نوع سیستم ها از این شکل استفاده می کند که پس از برگزاری جلسه با کارفرما فرم شماتیک و پروپوزال اصلی سایت مشخص می شود سپس با استفاده از مشاوره های تخصصی بهترین گرافیک و شکل ظاهری با توجه به نیاز کارفرما و طبق روانشناسی رنگ ها انتخاب می شود. سپس طی زمان مورد توافق کار پیاده سازی وب سایت طبق پروپزال قبلی شروع می شود. این زمان از 50 روز کاری تا 90 روز کاری متغیر می باشد و در آخر پس از تحویل سایت فاز پشتیبانی شرکت شروع می شود.

با توجه به سیاست پدیده در استفاده از بهترین ها در هر بخش ما برای طراحی یک وب سایت اختصاصی، از سیستم چینش نفرات بصورت لایه ای استفاده می کنیم که شامل حداقل 10 نفر متخصص و افراد با تجربه مثل سرپرست، مدیر پروژه، کد نویس، گرافیست، سئو کار، مشاور تجارت الکترونیک و… می باشد .

لطفا جهت سفارش و یا دریافت اطلاعات تکمیلی با تماس بگیرید و یا فرم مشاوره را پر نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند. با تشکر.

گروه نرم افزاری آرین پارس وب

شرکت نرم افزاری آرین پارس وب خدماتی از قبیل طراحی انواع سایت، انواع اپلیکشن، بهینه سازی (سئو) انواع سایت ها، پشتیبانی کلیه خدمات و آموزش انواع خدمات نرم افزاری را در دستور کار خود دارد.

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت نرم افزاری و برنامه نویسی آرین پارس وب می باشد.

× ارتباط از طریق واتس آپ